18 травня 1944 року біля 5-ї ранку в будинок кожного кримського татарина постукали. Чоловіки в цей час були ще на фронті, в Криму залишалися жінки, люди похилого віку і діти. Їх вивели з будинків, повантажили в товарні вагони, призначені для перевезення худоби, і вивантажили в Середній Азії і на Уралі.
18 травня 1944 року розпочалася депортація майже 200 тисяч кримських татар з півострова Крим.
Протягом року понад 30 тисяч осіб загинуло.
Пам’ять про етнос намагалися стерти всі наступні роки існування СРСР.
Сьогодні вся Україна вшановує пам'ять жертв цього злочину, а також відзначає його, як День боротьби за права кримськотатарського народу.
Депортація кримськотатарського населення розпочалася о 3 годині ранку 18 травня 1944 року і завершилася 20 травня. Протягом 2 днів кримських татар звозили машинами до залізничних станцій Бахчисарая, Джанкоя та Сімферополя, звідки ешелонами відправляли на схід. Під час цієї хвилі депортації виселено 180 014 осіб, для перевезення яких було використано 67 ешелонів.
Віримо, що настане день і сьогоднішні злочини будуть засуджені світом.
Кожен із нас має знати правду про страшну трагедію, що зламала долі 180 тисячам кримських татар у 1944 році. Тому, радимо переглянути фільми "Хайтарма", "Чужа молитва" та документальний фільм "1944. КРИМ. ДЕПОРТАЦІЯ". |